HEA-HEB-HEM Profil Fiyatları ve Kullanım yerleri

//HEA-HEB-HEM Profil Fiyatları ve Kullanım yerleri

HEA-HEB-HEM Profil Fiyatları ve Kullanım yerleri

H profili özellikleri ve kullanım yerleri

H profil hakkında daha detay bilgi vermeden önce ne olduğundan ve h profilin nerelerde kullanıldığından bahsedelim. Yüksek katlı bir çelik bina yapacaksanız ve zeminini hazırladınız. Sıra katları çıkmaya geldi, işte burada profiller devreye girerler. Katları çıkarken kullanacağınız dikmelere H profili denir. H profili denmesinin sebebi H şeklinde oluşudur. H profiller çelik konstrüksiyon, köprüler, vinçler gibi çeşitli yapılarda ve imalatlarda kullanılabilir.

H profillerinin I profillerine oranla kulakları yani uzantıları daha uzundur. H profilleri dikey kullanılacağı gibi yatay birleştirici olarak da kullanılabilir. H profili kulak aralıklarına göre adlandırılırlar. Burada kullanılan ölçü birimi mm’dir. Örneğin; Hea 100 bir h profilidir ve kulak genişliği 100 mm’dir, kulakların et kalınlığı 8mm’dir ve kulakların arasında kalan birleştiricinin kalınlığı 5mm’dir. Genişlikler arttıkça malzemenin kalınlığı da artmaktadır. Uzunlukları genellikle 12 metredir. İstenirse h profili üreticilerinin belirleyeceği minimum miktara bağlı olarak farklı ölçülerde de üretilebilmektedir. H profilleri kulak uzunlukları ve et kalınlığına göre farklı şekillerde üretilmektedir. Her bir farklılık için isimleri de değişiklik göstermektedir. Örneğin ; HEAA profili  – HEA profili – HEB profili – HEM profili gibi farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Bu farklılıklar elbette H profili ağırlıklarında da değişikliklere sebep olmaktadır.

H profili kaliteleri

H  profili genellikle st 44 ve st 52 kalitelerde üretilmektedir. H profilleri ticari kalite olarak genellikle st 44 tercih edilmektedir. Bunun sebebi mukavemet değeri  yüksek tercih edilmesinden ötürü gelmektedir. Standart üretimi st 44 olan h profillerinin farklı kalitelerde de (miktara bağlı olarak) üretimi mümkündür.

St 44ve st 52 açılımı: Akma gerilmelerini göstergesidir.(çelik kesitinde gerilmeden dolayı meydana gelen daralma).

ST 44 kimyasal özellikleri : st 44 ‘ün kalite karşılığı s275jr ‘dir. DIN normlarından EN 10025-2:2004 dir.

St 52 kimyasal özellikleri : St 52 ‘nin kalite karşılığı S355J2 dir. DIN normlarında EN 10025-2:2004 dır.

Carbon : 0,20 Mn :1.60 P: 0.025 S:0.025 Cu:0.55  CE(IIW) :0.47

H profili üretimi

H profili üretimi için kare kütük demirler kullanılır. Kütükler 1200 ila 1400 C arasında ısıtılarak kor haline getirilir. Bu işleme tavlama denir. Tavlama işlemi ile kor haline gelen kütükler şekilli merdaneler arasında geçirilir. Merdaneler ile şekillenmeye başlayan kor demir hattın sonunda H şeklini alır. H profili formunu alacağı kalıplar arasında ortalama saniye de 12metre/saniye hız ile itilerek şekillendirilmesi ile yapılır.

H profili fiyatları

H profilleri fiyatları demir cevheri fiyatları, hurda fiyatlarına ve bunlara bağlı değişim gösteren kütük fiyatlarına bağlıdır. Kütük fiyatlarındaki artış ile H profil fiyatlar değişiklik göstermektedir. H profil üretici firmaları bu değişimlere göre anlık fiyat değişikliği yapabilirler. Bu sebeplerden dolayı H profil üretici veya satıcılarından alacağınız fiyatların opsiyonları genellikle 1 gün için geçerlidir.

 

H profili konusunda ister fiyat bilgisi ister tedarik detayları hakkında olsun müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

By |2018-11-16T12:47:54+00:00Kasım 16th, 2018|Categories: Uzun Mamul|Yorum yok

About the Author:

celik

Siz de fikrinizi belirtin

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.